مجتمع آموزشی نواندیشان خلاق تاسیس 1397

کودکان را به استفاده از ماسک علاقه‌مند کنید

استفاده از ماسک باعث می‌شود که ناقلان خاموش کروناویروس که علائمی از بیماری در آنان مشاهده نمی‌شود ویروس را به افراد دیگر انتقال ندهند. استفاده از ماسک برای بزرگسالان گرچه ساده به نظر می‌رسد اما برای کودکان این موضوع می‌تواند سخت و حتی ترسناک باشد.

از پارچه‌های مخصوص کودکان استفاده کنید:

اگر خودتان ماسک را می‌دوزید از پارچه‌هایی استفاده کنید که کودکتان آن را دوست دارد. می‌توانید از پارچه‌ای با رنگ مورد علاقه یا تصاویر کارتون‌های مورد علاقه‌ کودکتان برای تهیه ماسک استفاده کنید. این موضوع در مورد ماسک‌های مورد استفاده خودتان نیز صدق می‌کند. ماسک‌های جراحی می‌توانند برای کودکان ترسناک به نظر برسند اما ممکن است یک ماسک ساخته شده از پارچه‌ای رنگارنگ توجه آن‌ها را بیشتر جلب کند.

ادامه مطلب...

شکل گیری شخصیت کودک!!

 اهمیت هفت سال اول زندگی در شکل گیری شخصیت کودک:


تربیت در سال های اولیه زندگی ، نقش مهی در شکلی گیری شخصیت کودک دارد . با توجه به تغییرات روحی، جسمی و عقلی که از ابتدای تولد، به تدریج در انسان، رخ می دهد، اشکال تربیت ، متفاوت می شود.

رسول خدا صلى ‏الله علیه ‏و آله و سلم فرمودند: فرزند، هفت سال سروَر، هفت سال، فرمانبردار، و هفت سال، وزیر است. “مکارم اهل بیت “
هفت سال اول

فرزند هفت سال اول ، سید و سروَر است و تعبیر رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله هم از این مرحله تربیتی، «سیادت کودک» است، دوره سیادت که سن خوشی و بازی کودک است، از زمان تولد شروع می شود.
بعضی ها این روایت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم را این گونه برداشت کرده اند که باید فرزند در این هفت سال اول به طور کامل، آزاد گذاشته شود. آزادی کودک در هفت سال اول زندگی به معنی رها کردن او، اجازه انجام اعمال مخاطره آمیز، بی بند و باری و بی نیازی از آموزش نیست، چرا که کودک باید بیاموزد که آزادى او نباید به حقوق دیگران، صدمه وارد کند. والدین باید با ساماندهی اموری که کودک می تواند انجام دهد، آزادی او را با کنترل منطقی، همراه سازند و نباید او را تحت فشار قرار دهند و یا کاری را که از توانش خارج است، را به او بسپارند. همانطور که می دانید محرومیت آزادی در دوران کودکی، منجر به عقده های روحی و روانی در بزرگسالی می شود.
بر اساس قواعد به اثبات رسیده و تعالیم اسلامی، کودک در هفت سال اول زندگی، آزاد و از آموزش رسمى معاف است. کودک در این سنین به‌طور غیرمستقیم با بعضى از تکالیف، آشنا مى‌شود و یا به‌دلیل تشویق‌هاى والدین، نسبت به این تکالیف علاقه‌مند مى‌گردد تا در سنین بعدى با اشتیاق به انجام آنها بپردازد مثل تکالیف دینی و اخلاقی. کیفیّت ارایه ی برنامه های آموزشی و بکارگیری روش های تربیتی به فراخور استعدادها، نیازها و شرایط سنّی فرزندان متفاوت است، چنان که امروزه دوران کودکان را برای دریافت برنامه های آموزشی کلاسیک مناسب ندانسته و ارائه بازی های سرگرم کننده را از طریق آموزش های غیررسمی به ویژه در قالب بازی، شعر، سرود، معما … برای آمادگی و رشد استعداد کودکان پیشنهاد می کنند.ادامه مطلب...

آنچه باید درباره ی دوره ی پیش از دبستان بدانیم!!

ویژگیهای مربی پیش دبستانی :

  مربی پیش دبستانی باید ویژگیهای خاصی داشته باشد ( این مرحله مهمتر از سایر مقاطع است ) . این ویژگیها عبارتند از  :

به راحتی رابطه برقرار کند، تا حدودی به روانشناسی کودک آشنا باشد، به وسایلی که در اختیار کودک قرار می دهد، شناخت داشته باشد، به کودک کمک کند، به کار عشق و علاقه داشته باشد، از الفاظ ساده استفاده کند، از لحاظ تیپ ظاهری خوب باشد، ظاهری آراسته و در عین حال ساده داشته باشد، بتواند جایگزینی برای مادر باشد، بچه را در آغوش بگیرد و به وی محبت بورزد. فضای آموزش، بسیار مهم است و باید شاد باشد و تجهیزات و وسایل مختلف در اختیار بچه باشد. ما باید از طریق فراهم آوردن وسایل متنوع، یک محیط یادگیری غنی برای کودکان ایجاد کنیم تا بچه ها آزادانه، با این وسایل بازی کنند و به رشد کافی دست یابند. به طور کلی سنین سه تا شش سالگی، مرحله شکل گیری شخصیت، تربیت حواس و تخیل کودک است. اساس ساختار شخصیتی و رفتاری انسان، در دوران کودکی پایه ریزی می شود و به این ترتیب ، آموزش قادر است، در سرنوشت بعدی کودک تأثیر مثبت و سازنده ای بگذارد. از آنجا که برای یادگیری محدودیت زمانی وجود دارد و احتمال وقوع این محدودیت در دوران کودکی بیشتر است، از این رو پاسخ به سوالاتی مانند اینکه کودکان چه چیز را، چگونه و به چه وسیله باید آموزش ببینند ، از اهمیت بسزایی برخوردار است. دوره پیش دبستانی، برای تربیت کودکانی که در سن پنج سال تمام هستند، در نظر گرفته شده و کودک را برای دوره مدرسه و مهارتهای مورد نیاز آن آماده می کند. کودک به تدریج از محیط خانه جدا شده، با کودکان دیگر انس می گیرد و با کار در مدرسه آشنا می شود. روش آموزش پیش دبستانی، روش بازی است، یعنی بر اساس بازی و فعالیت، کودک را با مفاهیم و مهارت های جسمی و گفتاری مورد نیاز برای دوره ابتدایی آشنا می کند و زمینه ارتقاء رشد ذهنی، جسمی، اجتماعی او را فراهم می سازد. طبق یافته های پژوهشی، کودکانی که دوره پیش دبستانی را گذرانده اند، نسبت به آنهایی که در این دوره شرکت نکرده و به صورت مستقیم وارد دبستان شده اند، موفق ترند. در ضمن، هزینه ها و خدمات بعدی مورد نیاز برای گروه آموزش ندیده، از نظر افت تحصیلی و کلاس های تقویتی، حدود هفت برابر گروه آموزش دیده است.  

ادامه مطلب...

نکات مهم برای مواجه شدن کودکان با تکنولوژی

دنیا در هر ثانیه در حال پیشرفت است. تصورش برایمان بسیار سخت بود که روزی برسد که فرزندان ما فقط به اندازه خوردن یک وعده غذایی از کامپیوتر فاصله بگیرند؛ اما کودکان دبستانی را چگونه می‌توان با تکنولوژی‌های تازه روبرو کرد؟ کدام راه‌ها برای اینکه وسایل و تجهیزات جدید را در اختیار یک کودک بگذاریم مناسب‌تر است؟

قبل از خرید هر وسیله تازه‌ای، با فرزندتان راجع به فواید و مضرات آن وسیله صحبت کنید و از او بخواهید خودش درباره لزوم خرید آن قضاوت کند. کودکان نیاز به دلیل دارند. می‌توانید با دلیل و منطق با او صحبت کنید و درباره خرید تصمیم بگیرید.

ادامه مطلب...

تست هوش کودکان

هوش چیست؟

هوش فرآیندی ذهنی و در برگیرنده ی ظرفیت منطقی،درک خود آگاهی ،یادگیری ،مهارت حل مساله ،برنامه ریزی ،خلاقیت،دانش فردی و زبان است .همچنین هوش توانایی یادگیری از تجربه ها ،تفکر انتزاعی و برخورد کار آمد با محیط و افراد پیرامون خود است .

اما آنچه قابل توجه است این که هوش در همه ی مردم یکسان و به یک اندازه نیست و تفاوت های فردی در این زمینه بسیار برجسته است و نکته ی قابل توجه این که با استفاده از آزمون های معتبر روان شناختی می توان هوش افراد را مورد اندازه گیری و بررسی قرار داده و پس از شناخت نقاط قوت و ضعف آن ها را به سمت و جهت مناسب سوق داد تا در جامعه و خانواده شاهد سر در گمی شغلی ،تحصیلی و ... نباشیم و افراد بنابر استعدادها و مهارت های ویژه ی خود در جایگاه های مورد نظر قرار گیرند.

ادامه مطلب...

کودکان برون گرا چه ویژگی هایی دارد؟

کودکان برون گرا اگر به مدت طولانی تنها باشند، بی حوصله و خسته می شوند و حتی احساس افسردگی می کنند.

کودکان برون گرا

برون‌گرایی و درون‌گرایی، یک صفت شخصیتی و یک بُعد اصلی (مرکزی) در نظریهٔ شخصیت انسان‌ است. بسیاری از افراد درون‌گرایی را با سکوت و خجالت همراه می‌دانند در مقابل آن انسان‌های برونگرا افرادی هستند که اجتماعی و شاد هستند. این نظریه بر این اصل استوار است که درونگراها انرژی خود را از درون خود دریافت می‌کنند (ایده‌ها و مفاهیم را از ذهن) و برون‌گراها انرژی خود را از دنیای بیرون خود و در ارتباط با دیگران.

ادامه مطلب...

کودکان را به کتاب خواندن تشویق کنیم

اگر می خواهید کودکی، کاری را انجام دهد، اول باید خودتان آن را انجام بدهید! هر کسی که با بچه ها کار می کند می داندکه ما امروزه با موانع توجه بسیاری روبرو هستیم. نه فقط حضور مسلط تلویزیون که فعالیت های اضافه بی پایان بعد از مدرسه، تکالیف مدرسه و ... زندگی بچه ها را پر کرده است. در عین حال ما باید بتوانیم خواندن، کلمات و ادبیات را برای بچه ها سرگرم کننده و جذاب کنیم. اولین کلید این کار این است که خودتان هیجان زده باشید. یکی از پیشنهاداتم این است که در حال خواندن غافلگیر شوید! آیا تا به حال کسی را ندیده اید که عمیقاً در کتاب فرورفته است؟ شک دارم که با دیدن این صحنه توانسته باشید خودتان را نگه دارید و پرسید:"ببخشید دارای چی می خونی؟"بگذارید بچه ها هم همین طور شما را ببینید و غافلگیر کنند. اگر فرصتی برای خواندن دارید، حتماً این کار را در جایی انجام دهید که همه شما را ببینند!

 

این روزها چه می خوانی؟

از بچه ها بپرسید چه کتابی می خوانند و این کار را زیاد بکنید. وقتی خود من بچه بودم در حسرت بحث کردن درباره کتابها بودم. دوست داشتم کتاب بخوانم اما نمی توانستم و جالب نبود درباره اش با دوستانم حرف بزنم. برای همین برای کسانی که به خواندن علاقه نشان می دادند، به خصوص بزرگسالان، ارزش زیادی قایل بودم.

ادامه مطلب...

دلایل دروغ گویی کودکان

دلایل و نحوه برخورد صحیح با دروغ گفتن کودکان:

دروغ گفتن کودکان معمولا از سنین ۴ سالگی شروع می شود. دروغ گفتن کودکان واضح تر و روشن تر از افراد بزرگسال است و معمولا به دلیل پنهان کاری، کودکان دروغ می گویند.


والدین باید بدانند در برابر دروغ گویی کودکان چگونه رفتار کنند، برخوردهای شدید و نادرست می تواند نه تنها باعث تحریک بیشتر کودکان به دروغ گویی شود بلکه مشکلات دیگری را نیز برای آن ها ایجاد می کند. والدین باید در برابر کودک دروغ گوی خود، به طور منطقی عمل کرده و کودک را راهنمایی کنند و علل دروغ گویی کودک را شناسایی کرده و متناسب با آن، رفتار کنند.


-یکی از دلایل دروغ گویی کودکان، گاهی تحت فشار گذاشتن زیاد از حد والدین می باشد و کودک برای خارج شدن از زیر بار آن فشار، به دروغ گفتن متوسل می شود.

ادامه مطلب...

خانواده وشکل گیری شخصیت کودک

خانواده و شکل گیری شخصیت کودک :

خانواده نخستین نهاد اجتماعی و اولین محیطی است که شخصیت کودکان در آن شکل می گیرد و الگوهای جسمی، عاطفی و روانی آنان پی ریزی می شود. کودکان علاوه بر غذا و سرپناه به عشق، امید، اطمینان، اعتماد و استقلال نیز نیاز دارند آنها پس از داشتن خانه هایی ایمن به روابط سالم هم نیازمندند از این رو وجود حمایت های عاطفی و خودباوری برایشان ضروری است عزت نفس پایین، ناتوانی در بیان احساسات و فقدان مهارت های ارتباطی مسبب بسیاری از مشکلات در کودکان و نوجوانان است و خانواده و کیفیت مناسبات والدین از مهمترین عوامل بروز آن به شمار می رود

ادامه مطلب...

مهارت دوست یابی در کودکان

مهارت دوست یابی در کودکان

مهارت دوست یابی در کودکان یکی از موضوعاتی است که برای والدین بسیار مهم است.
والدین باید این مهارت را به کودکان خود آموزش دهند تا کودک بتواند به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کند و تنها نماند.

بدیهی است که کودکان مهارت دوست یابی را باید یاد بگیرند و آموزش این مهارت از جمله وظایف والدین است

ضرورت مهارت دوست یابی در کودکان با شروع سال تحصیلی و ورود فرزند به مدرسه بیشتر نمایان می شود.
کودک باید بتواند بعد از ورود به مدرسه با هم سن و سالان خود رابطه برقرار کند و دوست پیدا کند.

دوست در زندگی هر فرد تاثیر به سزایی دارد و داشتن دوست خوب تاثیر مثبتی در زندگی کودک ایجاد می کند.
پیدا کردن دوست فرصت مستقل شدن کودک را به او می دهد.
هم صحبتی و بازی کردن با دوست در کم شدن اضطراب و افسردگی کودک مؤثر است

ادامه مطلب...

مشاهده مطالب قدیمی تر...